Adres: |
Muzeum WigierStary Folwark 5016-402 Suwałki |
E-mail: | [email protected] |
W miejscowości Stary Folwark, gdzie w latach 1927 - 1939 mieszkał i pracował pionier nowoczesnej limnologii polskiej, Alfred Lityński, Wigierski Park Narodowy utworzył MUZEUM WIGIER. Budynek dawnej Stacji Hydrobiologicznej został przekształcony w nowoczesne muzeum, w którym piękno przyrody i historia tej ziemi wzajemnie się przeplatają i dopełniają.
Zapraszamy wszystkich turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy do zapoznania się z ofertą MUZEUM WIGIER. Jest to wycieczka zarówno w czasie jak i w przestrzeni. Muzeum oferuje ładnie urządzone i poukładane tematycznie wystawy multimedialne zlokalizowane na parterze i 1-ym pietrze budynku. Motywem przewodnim są ekosystemy wodne jakie mamy w Parku, zwłaszcza ekosystem wód jeziora Wigry.
W akwarium można popatrzeć na okonie Na wystawie jest też czerwony batyskaf
Podróż przez jezioro Wigry rozpoczyna się od sali poświęconej Alfredowi Lityńskiemu – kierownikowi byłej Stacji Hydrobiologicznej. Następna sala przedstawia krajobraz epoki lodowcowej sprzed około 12 tysięcy lat. Przejdziemy obok osady łowców reniferów i przez bramę klasztoru Kamedułów - aż do współczesności - na szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne Wigierskiego Parku Narodowego. W MUZEUM WIGIER zanurzymy się też w głębiach jeziora Wigry. Batyskaf pozwala na zobaczenie tego, co jest ukryte pod wodą - poznamy wodne zwierzęta, zobaczymy kawerny i dno jeziora. W kolejnej sali prezentowane jest jezioro i jego otoczenie: lasy, rzeki, pola oraz łąki, wraz z charakterystycznymi dla nich gatunkami roślin i zwierząt. Muzeum jest ośrodkiem edukacyjnym, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Sala laboratoryjna przeznaczona do zajęć edukacyjnych, została urządzona na wzór wiwarium Stacji Hydrobiologicznej. To historyczne, a jednak nowoczesne wnętrze skłania młodych przyrodników do bliższego poznawania przyrody. W tym właśnie miejscu doktor Alfred Lityński prowadził swoje badania, odkrywał tajemnice organizmów żyjących w wodach Wigier, tu pisał swoje prace naukowe.
Zwiedzając MUZEUM WIGIER, oglądając filmy, prezentacje multimedialne, słuchając nagrań, które wzbogaciły wystawy muzeum, poznamy historię terenu parku, bogactwo przyrodnicze oraz dziedzictwo kulturowe okolic jeziora Wigry.
ZAPRASZAMY do obejrzenia krótkiego filmu o Muzeum Wigier
Muzeum Wigier oferuje ponadto:
Godziny Otwarcia
okres wakacyjny
od 1 lipca do 31 sierpnia
ostatnie wejście na wystawy: pół godziny przed zamknięciem.
Lokalizacja
Fragment mapy Wigierskiego Parku Narodowego, wyk. Adam Januszewicz
bilet wstępu do Muzeum Wigier:
bezpłatnie - dzieci do lat 5 oraz piloci wycieczek, przewodnicy turystyczni, opiekunowie zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (dopuszcza się jednego opiekuna na 15 osób);
* ulga 50% dla uczniów, studentów, doktorantów, osób posiadających imienne karty ISIC, ITIC oraz GO25, emerytów, rencistów, inwalidów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, nauczycieli szkolnych oraz wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, mieszkańczów wsi położonych na terenie Parku;
** przysługuje jednej lub dwóm osobom dorosłym z dziećmi w wieku do lat 18 będącymi członkami tej rodziny
lekcja muzealna:
prelekcja:
lekcja na wodnej śceżce edukacyjnej:
* opłatę ulgową za lekcję na wodnej ścieżce edukacyjnej pobiera się od: osób którym przysługuje 50% zniżki za wstęp do parku oraz od mieszkańców parku
** osoby, które wykupiły lekcję na wodnej ścieżce edukacyjnej nie płacą za karty wstępu do WPN w dniu obowiązywania biletu.