Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem Suwalszczyzna z przewodnikiem

Wycieczki

Rowerem Wokół Wigier - zielony szlak im. Antoniego Patli
21 lutego 2016


Witam serdecznie wszystkich miłośników dwóch kółek napędzanych mięśniami. Tym razem zapraszam do skorzystania z oferty objechania rowerem jeziora Wigry. Wielu z Was zna już to trasę niemalże na pamięć. Niektórzy do tej pory nie zdecydowali się jeszcze na ten krok, ale mają to w planach.  

Postaram się podać trochę informacji, które mogą być interesujące dla każdego. 


DLA TYCH KTÓRZY SIĘ SPIESZĄ - wystarczy kliknąć w poniższy obrazek i porać ulotkę z mapką i podstawowymi informacjami jak objechać jezioro Wigry dookoła podążając oznkowaniami zielonego szlaku "Wokół Wigier". 

 


DLA TYCH KTÓRZY MAJĄ CZAS NA CZYTANIE - zapraszam do zapoznania się z informacjami poniżej.

 

Krótka charakterystyka

 

                 


Nazwa szlaku: "Wokół Wigier" im. Antoniego Patli


 • rodzaj
  oznakowany jako pieszy ale obecnie każdy go pokonuje rowerem ze względy na dystans, ponadto w wielu miejscach biegnie dobrymi drogami szutrowymi bądź też lokalnymi asfaltowymi, które są idealne dla rowerów.   


 • znaki  
  zielone


 • długość  
  47 km


 • przebieg  
  Stary Folwark - Leszczewek - Cimochowizna - Kładka - Słupie - Gawrych Ruda - Binduga - Powały - Bartny Dół - Bryzgiel - Krusznik - Zakąty - Czerwony Krzyż - Piaski - Mikołajewo - Rosochaty Róg - Czerwony Folwark - Wigry - Magdalenowo - Tartak - Stary Folwark 

 • uwagi
  Na odcinku Stary Folwark - Węgzał szlak o randze międzynarodowej (9,7 km) - stanowi fragment trasy E-11. Chętnie odwiedzany przez rowerzystów (chętniej niż przez pieszych). Trasa jednodniowa dla nieobciążonych rowerów i doświadczonych rowerzystów. Niektóre odcinki szlaku biegnące po nawierzchni gruntowej mają strome podjazdy i zjazdy, powierzchnia jest nierówna, miejscami są wystające korzenie a po obfitych deszczach mogą występować kałuże.
  W PRZYPADKU ROZPOCZĘCIA wycieczki spod siedziby Parku w Krzywem, należy podążać szlakiem niebieskim, który skręca na prawo w las, w drogę Bindasową, a następnie trzymać się szlaku czarnego, który prowadzi nas do zielonego szlaku, do miejsca nazywanego "Kładką" na rzece Czarnej Hańczy. Od tego momentu podążamy oznakowaniami szlaku zielonego, a po dojechaniu do Starego Folwarku możemy wrócić do Krzywego wyłączoną ścieżką rowerową, która biegnie wzdłuż asfaltu w ramach szlaku "Green Velo".
  Poruszając się po szlakach Wigierskiego PN należy posiadać wykupiona KARTĘ WSTEPU do Parku. Można ją nabyć w siedzibie Parku w Krzywem.

 • opis 
  Szlak zielony „Wokół Wigier” im. Antoniego Patli jest głównym i najchętniej odwiedzanym szlakiem Wigierskiego Parku Narodowego. Wędrując dookoła perły suwalskich jezior, obejrzymy ze wszystkich stron leżący na półwyspie Klasztornym Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach – jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Będzie też okazja podziwiania malowniczych zatok wigierskich oraz innych urokliwych jezior. Szlak przebiega przez malownicze tereny leśne i rolnicze, przecina urokliwą dolinę rzeki Czarnej Hańczy. Szczególnie piękne widoki można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku i Bryzglu.  

 • ciekawostki na szlaku 
  - Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku
  - widok z kładki w Cimochowiźnie na Klasztor Wigierski

  - ok. 700 m drewnianych kładek przecinających dolinę rzeki Czarnej Hańczy (obszar chroniony)
  - widok na jezioro Muliczne
  - widok na Suchar Wielki - najwieksze dystroficzne jezioro w Parku 
  - widok z zatoki Słupiańskiej na południową część jeziora Wigry
  - Binduga, Powały, Bartny Dół - przystanki Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej na południowym brzegu jeziora Wigry

  - platforma widokowa za leśniczówką WPN w Bryzglu, z widokiem na największą wyspę na Wigrach – Ostrów (ok. 39 ha)
  - wieża widokowa w Kruszniku - najbardziej rozległy widok na południową część jeziora Wigry 

  - pomnik w Czerwonym Krzyżu - mogiła powstańców z 1863r. oraz żołnierzy radzieckich z 1944r. 
  - Binduga w Czerwonym Krzyżu - artystyczna instalacja Pana Zemły, która upamiętnia zlikwidowanie całej wsi w 1944 r.

  - „Piaski” – dzika plaża pod okapem drzewostanu sosnowego, z rozległym, piaszczystym wypłyceniem, idealne miejsce na wypoczynek i kąpiel
  - „Budzisko” – najlepszy punkt widokowy na północną część Wigier z Pokamedulskim Zespołem Klasztornym w Wigrach 
  - wystawa „Historia i tradycje rybołówstwa nad Wigrami” w Czerwonym Folwarku
  - „Pierogi Wigierskie” z nadzieniem (jagoda, jabłko, malina, brzoskwinia, serek waniliowy) w miejscowości Wigry (przy drodze)
  - Pokamedulski Zespół Klasztorny w Wigrach
  - rejsy statkiem „Tryton” z przystani koło klasztoru
  - wylęgarnia ryb w Tartaku

  - wieża widokowa na Łysej Górze na terenie PTTK w Starym Folwarku

 • mapa z przebiegiem szlaku "Wokół Wigier" im. Antoniego Patli (aby powiększyć - kliknąć prawym przyciskiem myszki i otworzyć w nowej zakładce)
  wyk. Adam Januszewicz, fragment mapy Wigierskiego Parku Narodowego


 •  dla zainteresowanych (nieocenione źródło informacji przyrodniczej to osoba Macieja Romańskiego)
 1. Jadąc drogą Bindasową przez las w Obwodzie Ochronnym Leszczewek będziemy mogli podziwiać piękne siedliska grądowe grądowe z naturalnie występującym grabem, lipą i dębem. Duży udział sosny i świerka pochodzi ze sztucznych nasadzeń. 
 2. Dolina rzeki Czarnej Hańczy jest prawdziwym bogactwem przyrodniczym. Miejsce, w którym jest ona przecięta przez zielony szlak, nazywane jest Kładką. W rzeczywistości mamy przed sobą system kładek o długości ok. 0,7 km. Wjeżdżając na pierwszy odcinek kładki, po prawej mamy ols porzeczkowy, a po lewej występują zarastające doły potorfowe wśród regenerującego się olsu z miejscowo występującymi płatami świerczyny na torfie. Po chwili kładka wychodzi na otwartą przestrzeń torfowiska niskiego i pokonuje starorzecze – ledwo widoczne stare koryto rzeki wijące się wśród dorodnych kęp turzycy zaostrzonej tworzących zespół turzycy zaostrzonej. Na wierzchołkach niektórych kęp turzyc rośnie bardzo rzadki gatunek – fiołek torfowy. 
  Zjeżdżamy z kładki i lewym łukiem objeżdżamy wzniesienie, którego środek porasta ubogi grąd z nasadzoną sosną, obrzeża porastają fragmenty olsu porzeczkowego. Zbliżamy się do drugiej kładki, która pokonuje obecne koryto rzeki i zagłębia się w świerczynę na torfie, w dali po prawej jest ols, a w pewnej odległości od kładki kontynentalny sosnowy bór bagienny (jest niewidoczny z kładki).  
 3. Niewielka dzika plażyczka nad jeziorem Mulicznym, wzdłuż którego przebiega szlak - tutaj warto zatrzymać się na chwilę wytchnienia. Jezioro o bardzo przejrzystej wodzie, typu mezotroficznego. Polecam odpoczynek i schłodzenie nóg przed dalszą jazdą. 
 4. Będąc na Słupiu, można na chwilę pojechać na wprost w wąziutki asfalt i podążając niebieskim oznakowaniami ścieżki edukacyjnej „Jeziora” docieramy do największego śródleśnego jeziora dystroficznego Suchar Wielki stanowiącego Obszar Ochrony Ścisłej. Tutaj możemy zapoznać się z rzadką roślinnością pła torfowcowego jak: wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna, czy też rosiczka okrągłolistna.
 5. „U Jawora” w Gawrych Rudzie możemy zaopatrzyć się w podstawowe produkty spożywcze w znajdującym się tutaj sklepiku. Natomiast w barze można zamówić ciepły posiłek oraz coś do picia. Dobre miejsce na chwilę przerwy. 
 6. Jeden z przystanków Wigierskiej Kolei Wąskotorowej „Binduga” – miejsce to powstało prawdopodobnie już w czasach kamedulskich i służyło do składowania i przygotowywania drewna do spławu. Po uruchomieniu kolejki leśnej spławiano tutaj drzewa ścinane wokół jeziora Wigry, pnie wyciągano po stromej skarpie na brzeg, ładowano do wagonów lub na samochód i wywożono do tartaku w Płocicznie. 
 7. Na kolejnych dwóch przystankach Wigierskiej Kolejki "Powały" i Bartny Dół" zostały wybudowane piękne drewniane pomosty widokowe. Dobre miejscówki na odpoczynek i malutką kanapkę:) 
 8. Po wjechaniu do Bryzgla, skręcamy na lewo w drogę gruntową pomiędzy pierwszym a drugim drewnianym budynkiem. Prowadzi ona do wieży widokowej, z której możemy podziwiać największe wyspy Wigierskie: na wprost największy Ostrów (38,8 ha), przy nim malutki Rośków (0,5 ha),  na lewo wyspa Ordów (8,7 ha) będąca jednocześnie najwyższą wyspą na jeziorze, ok. 20 m n.p.j. Pomiędzy wyspami a brzegiem jeziora można zauważyć jasno-zielone owalne kształty wypłaceń nazywanych także blakami. Ten fragment jeziora jest chętnie zamieszkiwany przez ptactwo wodne. Wieża na której stoimy znajduje się na dachu niewielkiego budynku, który w dawnych czasach służył jako lodownia (miejsce do przechowywania lodu w okresie letnim). Obecnie budynek i najbliższe jego otoczenie zarządzane jest przez klub żeglarski Kamena
 9. W Bryzglu, znajduje się też restauracja Wigraszek, gdzie można zatrzymać się na smaczne, domowe jedzenie oraz dobrą kawę z ciastem. Wybór dań jest naprawdę duży, a ceny są przystępne. 
 10. Przejeżdżając przez Krusznik, przy j. Mulaczysko, na niewielkim wzniesieniu znajduje się nowa 15-metrowa zadaszona wieża widokowa, która oferuje najbardziej rozległy widok na południową część jeziora Wigry. Widoczna jest nawet biała wieża kościoła w Płocicznie (jest to 7,5 km w linii prostej). 
 11. W Czerwonym Krzyżu, na stromej skarpie jeziora nad zatoką Krzyżańską (dawna Binduga) wznosi się krzyż wraz z artystyczną instalacją Pana Zemły, która upamiętnia tragiczne wydarzenia zlikwidowania całej wsi podczas II Wojny Światowej. Szczegółowe informacje można znaleźć na tablicy informacyjnej niedaleko krzyża. 
 12. Koniecznie trzeba zatrzymać się na "Piaskach". Jest to dzika plaża pod okapem drzewostanu z widokiem na wyspę Kamień. Otwarta przestrzeń Wigier w połączeniu z długim piaszczystym wypłyceniem jeziora (aż 100 m do głębokiej wody) zapraszają do wypoczynku i kąpieli.
 13. W miejscu opisanym na mapie jako "Budzisko" warto podjechać drogą gruntową wzdłuż domków letniskowych - przy ostatnim domku droga kończy się, a turysta ma widok na całą północną część jeziora Wigry z ładnie wyeksponowanym Klasztorem Wigierski (żółta gwiazdka na mapie).
 14. W miejscowości Wigry koniecznie zwiedzamy Pokamedulski Zepsół Klasztorny, czyli tzw. Klasztor Wigierski. Dojeżdżając do Klasztoru, po lewej stronie znajduje się przyczepa camperowa, z której w sezonie można skosztować "Pierogów Wigierskich" - jest to lokalny produkt wyrobu Pani Teresy Biziewskiej. 
 15. W Starym Folwarku warto zatrzymać przy dawnej stacji hydrobiologicznej, obecnie Muzeum Wigier 
 16. cd. ... nastąpi wkrótce

 

  


 • zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku Krzysztofa Steczkowskiego o trurystyce rowerowej - ładnie pokazana jest jazda po kładkach w dolinie rzeki Czarnej Hańczy

 


Poniżej zdjęcia z trasy szlaku zielonego oraz możliwość pobrania ulotki w formaci pdf.